Poprvé do školky

Milí rodiče,

Vaše dítě půjde poprvé do mateřské školy, a tak bychom Vás chtěli seznámit s několika radami, které nám všem usnadní zásadní změnu v životě Vás i Vašich dětí.

1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je (vyhněte se negativním popisům: „Počkej, ve školce tě naučí poslouchat!“)

2. Zvykejte děti na odloučení (vždy láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte)

3. Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle (nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že se neumí obléknout nebo dojít na záchod)

4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky (využijte kladnou motivaci a nikdy dítěti školkou nestrašte!, vyhněte se výhrůžkám, že zůstane ve školce dlouho, když bude zlobit)

5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní (neprotahujte rozloučení, ale neodcházejte ani narychlo nebo tajně)

6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáka, hračku, šátek…)

7. Plňte své sliby (když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít)

8. Platí, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě úzkosti (pokud máte Vy strach z odloučení s dítětem, bude dítě úzkostné a nástup bude zvládat těžko, případně se dohodněte, že dítě bude do školky vodit ten, který s tím má menší problém)

9. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem (dítě by mělo stres z toho, že selže a odměnu potom nedostane, pokud den proběhne v pohodě – chvalte dítě a třeba to oslavte zmrzlinou, materiální dárky by se však neměly stát pravidlem)

10. Postupná adaptace – po domluvě (dítě budete dávat např. jen na dvě hodiny denně a postupně přidat dopoledne atd.)

Svátek a výročí

Svátek má Vojtěch

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Světový den knihy a autorských práv

Zítra má svátek Jiří