Co nám pomůže, abychom hlavně v zimě přežili oblékání na procházku, opravdu není příliš praktické mít svetřík se spoustou pidi knoflíčků, které si dítě samo zapnout neumí.
Děti potřebujeme obléknout co:
Triko volte takové, které „jde dobře přes hlavu“ (vyzkoušejte ideálně v obchodě). Tady asi není co řešit. Sami to znáte dobře, jak moc je nepříjemné rvát přes hlavu triko, které prostě nejde a nejde. To samé platí pro roláčky. Nejsme úplně proti rolákům, ale nezažili jsme rolák, který by šel lehce stáhnout. Takový kompromis mezi trikem a rolákem jsou poloroláky.
Ideální je triko bez patentků u krku (zpravidla si je malé děti neumí odepnout ani zapnout).
Pokud si Vaše dítko neumí zapnout knoflíčky, volte mikinu na zip. Je to rychlejší a praktičtější po všech stránkách. Zapnout a rozepnout zip zvládne i dvouleťáček (některé děti potřebují dopomoc pouze s nasazením jezdce na zip).
Nedaří-li se dítku uchopit malý jezdec, je skvělé na něj připevnit taháček. Je to malá, ale praktická vychytávka.
Pokud je to možné, volte mikinu bez kapuce, která často dělá pod bundou neplechu.
U bundy je naopak kapuce vítána. A kapsička na kapesník taky přijde vhod.
Kalhoty do třídy volte určitě co nejpohodlnější. Děti tráví spoustu času hrou na koberci. Nejsou vhodné rifle, manšestráky atp. Ideální jsou tepláčky či legínky v pase do nápletu či do gumy.
Osobně milujeme tepláky, které mají náplet i kolem kotníků. A to hlavně proto, že takové tepláky jsou vícevelikostní, což ušetří peněženku.
Mají jedno ALE. Dítě, které oblékání ještě nemá v malíku, je rádo, že tepláčky stáhne ze zadečku. Pokud má ještě zápasit s nápletem kolem kotníků, bývá to problém. Kalhoty, které nemají na nohavicích náplet a nejsou příliš úzké, z dítěte prakticky spadnou samy. Pokud už má Vaše dítko oblékání v malíku, s nápletem u kotníků si poradí hravě.
Legíny mají také své výhody. V zimě není potřeba svlékat tepláky, ve kterých si dítě hraje ve třídě, oblékat podvlíkačky a oteplovačky. Stačí na legíny pouze obléknout kalhoty na ven a je hotovo. Šetří to čas, námahu i nervy. 🙂
Obecně však jdou legíny dětem oblékat i svlékat hůře než tepláčky. (Opět mám na mysli zejména děti, které se oblékat učí a my jim tento proces chceme usnadnit. Než půjdou do školy, budou oblečené coby dup.)
Punčocháče. Nefandíme jim. Zpravidla se špatně oblékají. Ale opravdu často se stane, že se dítko celé převlékne a šlápne do mokrého. Zákon schválnosti zde funguje stoprocentně. Stane-li se to v ponožkách, je raz dva vyřešeno a převlečeno. Punčocháče jsou o dost složitější, obzvlášť má-li dítko už oblečené lacláče i bundu.
V nepříznivém počasí jsou na procházku vhodné pogumované kalhoty i bunda, případně pláštěnka. Děti i paní učitelky ví, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení.
Holčičky se určitě budou rády parádit se sukýnkou. Ideální je také v pase do gumy.
Šatičky jsou také vhodné, ale prosím pěkně za všechny paní učitelky – ať nemají tisíc pidi knoflíčků na zádech, které je nutné všechny ! odepnout !!! Paní učitelky rády dětem s oblékáním pomůžou, ale…
Pokud by jsme se měli rozhodnout mezi kombinézou a kalhotami s bundou, volíme jednoznačně kombinézu. Nejen, že je v ní dítko oblíknuté co by dup, ale nikde nic nevykukuje, netáhne na záda atd. Pokud je i dostatečně dlouhý zip (ideálně až ke kolenům), mají kluci vyhráno i s čůráním venku.
Pokud jste však fandové kalhot a bundiček, tak zvažte, zda jsou opravdu vhodné kalhoty s laclem. Obzvlášť pokud vaše dítko potřebuje častěji „na malou“. Svlékat v zimě bundu, sundávat šle, stahovat kalhoty není pro nikoho moc komfortní.
Jako super alternativu ke kalhotám s laclem vnímáme kalhoty s vysokým nápletem, kdy zádička jsou v teple při jakémkoli zimním dovádění.
Tady toho moc nevymyslíme.
Nákrčník a čepici si zpravidla děti zvládnou obléknout samy bez problému. Šály se dnes používají málo.
Osobně fandíme všem kuklám. Nasadíme jednu věc a jdeme. Opět praktické, rychlé, funkční.
Na léto je vhodná čepička s plachetkou na záda.
Opět prosím za všechny paní učitelky mateřských škol na světě. NÉÉÉ PRSTOVÉ RUKAVICE. (Pokud si je tedy váš drobeček neumí obléknout sám.) Palčáky, palčáky a znovu palčáky. Musím vysvětlovat proč?
Tady taky není příliš co vymýšlet. Hlavně ať jde pohodlně obléknout a svléknout. Obzvlášť ponožky bývají pro některé děti oříšek. Ulehčeme jim to alespoň v začátcích a dejme jim takové, které se nasazují lehce. A prosíme dostatek náhradního prádla do skříněk.
Vhodné jsou jednoduché bačkorky na gumu nebo suchý zip. Nedoporučujeme bačkorky s přezkou a už vůbec ne na tkaničky. Pantofle a „kroksky“ taky nejsou vhodné.
Málokteré dítě má dnes botičky na tkaničky. Suchý zip je určitě praktičtější.
Pokud si dítko plete levou a pravou botu, můžete nakreslit na vnitřní stranu botičky puntík. Před obutím si dítě boty připraví tak, aby se puntíky dotýkaly. (Nebo nakreslete pusu – botičky se před obutím musí políbit. Kreativitě se meze nekladou.)
V nepříznivém počasí do školky s sebou přibalte gumáky. I když ráno/odpoledne jedete autem a z parkoviště do školky přeběhnete jen v teniskách, dětem gumáky do školky určitě dejte. Chodíme ven i když mrholí. A taková kaluž hned před vchodem do mateřské školy je nesmírné lákadlo. O to míň lákavé je jít v mokrých teniskách na hodinovou procházku.
Vaše dítko si oblečení pozná, tak proč ho máte podepisovat?
Velmi často se stane, že se ve třídě sejde naprosto totožné oblečení (bývá to zpravidla po výprodeji v Lidlu) a není pak jednoduché rozluštit, čí je růžová mikinka…….
Dokážete si představit obléknout 28 pobíhajících dětí, zavázat 28x2 tkaniček, zkontrolovat zda nevykukují záda, navléknout 28 x 2 rukavic a pak zase svléknout, nic nepomíchat, zkontrolovat, zda není někde mokro. Proto, prosím, trénujte a VŠE PODEPIŠTE! DĚKUJEME
Mohlo by Vás zajímat